take-ionescu-scris-1

Festivitatea de Absolvire, promoţia 2022- 2023

Buna ziua, stimati profesori, dragi colegi si parinti. Ma numesc Strejan Raluca Maria si sunt presedinta consiliului elevilor scolii gimnaziale Take Ionescu si eleva de clasa a 8a a acestei institutii de invatamant. Ma bucur ca am ocazia sa particip la acest ultim eveniment dedicat elevilor de clasa a 8a din cadrul scolii  gimnaziale Take Ionescu, si sunt sigura de faptul ca aceasta festivitate de premiere aduce tuturor mandrie si bucurie in suflet. De asemenea, faptul ca am fost aleasa sa am acest discurs in fata dumneavoastra imi ofera un sentiment puternic de recunostinta.

In calitate de eleva a scolii gimnaziale Take Ionescu, pot spune ca sunt mandra ca am avut ocazia sa studiez in aceasta unitate de invatamant si sunt convinsa ca toti colegii mei imi impartasesc parerea. Acesti 8 ani petrecuti in scoala alaturi de invatatori si profesori dedicati meseriei lor au trecut poate mai repede decat ne-am fi dorit, insa cu totii am reusit sa formam o adevarata familie. Am trecut impreuna si prin bune, precum activitatile diversificate organizate de responsabilii scolii, ca acest eveniment, insa si prin rele, adica note proaste, ascultari pentru care nu ne-am pregatit indeajuns sau teste surpriza. Cu toate acestea, momentele petrecute in salile de clasa ne vor ramane intotdeauna in memorie si vom ajunge sa ne dam seama ca insistentele profesorilor  de romana si de matematica  au fost mereu destinate promovorii examenului de capacitate cu o nota cat mai mare, testele fulger ne-au invatat sa ne descurcam in situatii stresante si sa trecem si peste micile esecuri din viata, iar temele au fost cele care ne-au antrenat memoria.

Pot spune in numele tuturor ca momentele petrecute in scoala gimnaziala Take Ionescu sunt cele care ne-au oferit un inceput cu dreptul pe drumul vietii, iar ajutorul profesorilor pasionati si dedicati meseriei lor a fost ceea ce a reusit sa uneasca colectivul unitatii de invatamant si a oferit tuturor elevilor o impresie pozitiva asupra educatiei. Astfel, cu totii dorim sa prelungim cat mai mult pana si acest ultim moment, deoarece realizam ca va urma o despartire dureroasa de scoala noastra, andume de profesorii si de elevii ei.

Doresc sa le multumesc in primul rand cadrelor didactice fara de care nu am fi putut deveni ceea ce suntem astazi, adica elevi disciplinati, atenti, inteligenti, talentati, dar si hazlii si comunicativi. Prin metodele lor de predare, dascalii au reusit sa ne atraga pe fiecare in parte si au creat o conexiune cu noi, elevii, acesta fiind ceea ce ne diferentiaza scoala de toate celelalte. Profesorii diriginti au reusit sa ne faca sa ne simtim ca o familie unita, avand grija de noi pe parcursul anilor de invatamant gimnazial. Totusi, nu putem uita de invatatorii care ne-au initiat in aceasta calatorie educational sau pe profesorii care ne-au facut sa radem alaturi de ei- cand a fost cazul- sau sa ne implicam in activitatea de la ora. Astfel, ei au fost cei care ne-au pregatit pentru o noua etapa a vietii, nu numai pentru examenul de evaluare nationala.

Le multumesc si colegilor mei, deoarece cu totii au fost alaturi de mine in momentele in care am avut nevoie, indifferent de clasa din care proveneau. Spun cu sinceritate ca o sa imi fie dor de intreaga scoala, de la profesori si colegi, pana la cladirea in care am invatat sa ma dezvolt constant, si sunt convinsa ca toti cei care se afla astazi aici se regasesc in ceea ce spun.

Le doresc tuturor profesorilor tot binele din lume si vreau sa le reamintesc ca ei au fost cei care ne-au ajutat sa devenim ceea ce suntem astazi, mandria scolii noastre. Colegilor mei le urez mult success la evaluarea nationala si doresc sa le spun ca au fost nemaipomeniti pe parcursul drumului meu in aceasta scoala.

Pentru mine, scoala gimnaziala Take Ionescu a resprezentat o a doua casa, de la inceput pana la sfarsit, si nu as da pentru nimic acesti ani plini de bucurii pe care i-am avut!

Multumesc Scolii Gimnaziale Take Ionescu pentru aceasta aventura a vietii mele si spun cu mandrie, pentru o ultima data, ca sunt eleva a acestei institutii de invatamant si ca acest lucru reprezinta cea mai mare realizare pe care as putea sa o am! Mult succes la examen si la liceu, dragi colegi, si multumim din suflet tuturor cadrelor didactice, carora le oferim tot respectul si recunostinta noastra!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut