take-ionescu-scris-1

„Mingi în Şcoli”

Educația fizică în învățământul primar și gimnazial este un factor instructiv-educativ care folosește exercițiul fizic drept mijloc principal în vederea dezvoltării capacităților și competențelor fizice ale elevilor.

Influențele sale nu sunt însă limitate. Ele se plasează pe o arie mai largă, cu efecte favorabile dezvoltării intelectuale, afective și moral-volitive. Întreținerea și îmbunătățirea stării de sănătate a copiilor și formarea deprinderilor igienico-sanitare, influențarea evoluțieri corecte și armonioase a organismului și dezvoltarea calităților motrice de bază, formarea obișnuinșei de efectuare independentă a exercițiilor fizice și dezvoltarea
spiritului de echipă, de colaborare, în funcție de un sistem de reguli acceptate sunt doar câteva din obiective.

Pentru realizarea demersului din școala noastră, de a avea copii cât mai sănătoși, s-a alăturat, Federația Române de Handbal prin susținerea cu proiectul ,,Mingi în scoli”.

Sari la conținut