take-ionescu-scris-1

Proiect eTwinning “Animals? Animals!”

Proiectul international “Animals?Animals!” s-a desfasurat pe parcursul anului scolar 2021-2022, (septembrie 2021- mai 2022) pe platforma europeana www.etwinning.net, cele 2 institutii partenere fiind Scoala Gimnaziala “Take Ionescu” Rm.Valcea, Romania – prof.de limba engleza Marina Sacerdoteanu si Základní škola, Liberec, Broumovská, Cehia – prof.de limba engleza Zuzana Jedlickova.Din acest proiect au facut parte 2 profesori si 21 de elevi. Echipa de proiect a scolii noastre a fost compusa din urmatorii elevi din clasa a V-a E: Marinescu Cezara, Ciuca Maria, Stanculescu Mara, Goga Alexandra, Hasmasan Delia, Busi Eduard, Ionescu David, Ponoran Razvan, Popovici David, Sevastru Luca. Proiectul lingvistic s-a desfasurat in limba engleza si a implicat intalniri lunare pe platforma de videoconferinte Microsoft Teams a tuturor membrilor proiectului. Elevii romani si cehi au interactionat verbal, dezbatand diverse aspecte legate de tema proiectului. In cadrul activitatilor, am vizat crearea de pagini pe eTwinning, avand urmatoarele teme:

S-au utilizat aplicatii moderne ( Padlet, Voki, Popplet, Storyjumper, Flippity, Kahoot ), iar elevii nostri si-au imbunatatit atat competentele lingvistice in limba engleza ( exprimare orala, exprimare scrisa), cat si cele digitale. Participarea la activitati extrascolare de acest tip are beneficii majore ce vizeaza inteligenta emotionala a copiilor, spiritul de echipa, creativitatea si dezvoltarea personala. Un animalut de casa poate oferi lectii de viata copilului, il poate invata sa fie responsabil, sa il relaxeze, sa ii dea un sentiment de siguranta.

Prin ingrijirea unui animal, copiii invata abilitati utile, precum punctualitatea si disciplina si privesc un animal de companie ca pe un prieten neconditionat cu care pot impartasi totul (precum anxietatea si secretele), datorita faptului ca un animal nu ii judeca. Elevii romani si cehi au impartasit experiente personale si trairi legate de animale de companie, in mod special si de animale, in general si au marturisit ca au devenit mai sensibili sim ai atenti nu doar la nevoile animalelor, dar si ale celor din jur.

Valorificand  diversitatea abordarii temei si subtemelor mentionate  si descoperind o experienta noua de autocunoastere si  invatare,  ne-am atins toate obiectivele proiectului, iar elevii au invatat multe lucruri unii de la altii, unii despre altii si au legat prietenii!

https://arenavalceana.ro/proiectul-european-derulat-de-scoala-take-ionescu-impreuna-cu-partenerii-din-cehia-un-succes/

 

Prof. coordonator, Marina Sacerdoteanu

Sari la conținut