take-ionescu-scris-1

Proiect ERASMUS+ 2017-2019

PROIECT ERASMUS+ "KEEP FIT AND BE HEALTHY" 2017-2019

Începând cu 1 octombrie 2017, Şcoala Gimnazială „Take Ionescu” din Râmnicu-Vâlcea,  derulează Proiectul de parteneriat strategic ERASMUS+  în domeniul scolar – “Keep fit and be healthy”împreună cu urmatoarele scoli:

– Základní Škola (școala coordonatoare a proiectului), Liberec, Cehia;
– OSG De Meergronden, Almeere, Olanda.

       Cele mai importante aspecte ale acestui proiect sunt: sportul, alimentația sănătoasă și un mediu înconjurător curat.
       Prin acest parteneriat, ne propunem să combatem obezitatea infantilă prin implicarea elevilor în diverse activități sportive, să schimbăm obiceiurile alimentare nesănătoase ale elevilor care trebuie să conștientizeze importanța unui stil de viață sănătos.
        Pe parcursul celor doi ani de proiect, prin participarea la workshop-uri Zumba, activități sportive (drumeții, tag rugby, badminton, escalada sportiva etc) sau schimburi de bune practici, elevii vor conștientiza importanța unei vieți sănătoase, vor avea oportunitatea să descopere și să protejeze natura, își vor dezvolta abilități de viață cum ar fi disciplina, motivația, implicarea și cooperarea.
         
         Principalele obiective ale proiectului sunt:
  • dezvoltarea competențelor elevilor prin educație non-formală în timpul activităților desfasurate in aer liber;
  • combaterea obezității;
  • promovarea unui comportament sănătos și a unui stil de viață sănătos;
  • promovarea sportului și activitatilor în aer liber;
  • dezvoltarea unor abilitati cum ar fi disciplina si respectul prin intermediul sportului.

Echipa de proiect
 
Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene.
Această publicaţie (comunicare) reflectă numai punctul de vedere al autorului şi Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informaţiilor pe care le conţine.
Sari la conținut