take-ionescu-scris-1

Proiect Comenius 2013-2015

Proiect multilateral Comenius "Apple Tree - Let's Plant a Smiling Apple Tree and Share the Shining Apples"

Nr. de referinta : COM-13-PM-438-VL-TR

 Începând cu 1 septembrie 2013, Scoala Gimnaziala „Take Ionescu” din Râmnicu -Vâlcea,  deruleaza Proiectul multilateral Comenius “Apple Tree – Let’s Plant a Smiling Apple Tree and Share the Shining Apples” în parteneriat cu urmatoarele scoli :

  1. Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Tekirdag, Turcia
  2. Základní škola, Liberec, Cehia
  3. Tartu Christian School, Tartu, Estonia
  4. De Meergronden, Almeere, Olanda
  5. Alapfokú Közoktatási Intézmény Dürer Albert Általános Iskola Tagintézmény, Gyula, Ungaria
  6. Spesiyal Ośrodek Szkolno, Dąbrowa Górnicza, Polonia
  7. Escola Secundária de Vila Real de Santo António, Vila Real de Santo António, Portugalia

        Proiectul este realizat cu sprijinul financiar primit în cadrul Programului Sectorial Comenius, parte a Programului de Învatare pe Tot Parcursul Vietii. Scoala beneficiaza, astfel, de un grant de 24000 de euro necesari implementarii în bune condiții a activitatilor propuse în programul care se va derula în perioada 2013- 2015.

        Pe parcursul celor doi ani de proiect, prin participarea la workshop-uri, prezentari sau vizite, elevii  vor conștientiza importanta unei vieti sanatoase, vor avea oportunitatea sa descopere si sa protejeze natura, vor dezvolta o atitudine pozitiva în legatura cu stiintele, manifestându-si creativitatea și imaginatia sub îndrumarea atenta a cadrelor didactice implicate în acest proiect.

    Toate informațiile pe care le furnizăm reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect, iar Agentia Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale și Comisia Europeană nu este responsabilă pentru modul în care este folosit conținutul acestor informații.
Sari la conținut